ARANACAK KELİMEYİ GİRİN

Aydın’dan Türkiye’ye makina üretiyor

694 defa okundu / 19.09.2019 / HABERLER Kategorisinde...

Köşk İlçesi’nde faaliyet gösteren Akyollar Tarım Makinaları, Ege Bölgesi’nin yanı sıra Güneydoğu, İç Anadolu ve Marmara başta olmak üzere Türkiye’nin birçok iline tarım makinası üretiyor.

Köşk’te 1987 yılında traktör tamirciliği ve tornacılıkla iş hayatına başlayan İbrahim Akyol, 2000’li yıllarda da tarım makinası üretimine yöneldi. Balya yükleme makinası, ot toplama makinası, şanzımanlı ot toplama tırmığı, ot dağıtma ve çilek fide kazma makinası üretiminde Aydın ve Ege Bölgesi’nde kendini ispatlayan Akyollar Tarım Makinaları, bugün Köşk Sanayi Sitesi’ndeki bin 500 metrekarelik işletmesinden Türkiye’nin birçok iline tarım makinası üretiyor.

 

EN ÇOK BÜYÜK BOY OT TOPLAMA MAKİNASI ÜRETİLİYOR

Oğlu İrfan Akyol ile birlikte çalıştıklarını belirten Akyollar Tarım Makinaları sahibi İbrahim Akyol, “2000’li yıllarda tarım makinaları üretimine başladıktan sonra her yıl kendimizi geliştirmeye çalıştık. Bugün 6 ana kalemde üretim yapıyoruz. Bunlar, 10’lu büyük boy ot toplama makinası, balya yükleme makinası, ot dağıtma makinası, şanzımanlı ot toplama makinası, çilek fide kazma makinası ve balya makinası yedek parça imalatı. Aydın ve çevre illerden gelen talepler sonrası, bugün farklı illerdeki 10 bayimiz ile Türkiye’nin farklı noktalarına tarım makinası gönderiyoruz. Başarımızın altında kaliteden ödün vermemiz yatıyor. En çok talep gören 10’lu büyük boy ot toplama makinamızdan, yıllık yaklaşık 500 adet üretiyoruz. Önümüzdeki dönemde de makinalarımızı yurtdışına göndermek için görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

 

SIRADA ZEYTİN HASAT MAKİNASI VAR

AR-GE çalışmalarına önem verdiklerini belirten İrfan Akyol ise, zeytin hasat makinası üretimi için çalışmalarının sürdüğünü, 2018 sonuna kadar da üretime geçmeyi planladıklarını söyledi.

YUKARI ÇIK